• Położenie – najdroższe ceny wynajmu pokoju będą w typowo turystycznych miejscach, gdzie latem albo zimą zjeżdżają się ludzie z całego kraju, a także zagraniczni goście. Pensjonaty i hotele położone blisko zbiorników wodnych (morza, jezior czy rzek) także mają wyższe ceny, ze względu na bliskość plaż i całej infrastruktury turystycznej. W miastach droższe będą noclegi znajdujące się bliżej centrum albo w samym centrum, bo dzięki takiemu położeniu goście mają ułatwiony dojazd do wszystkich miejskich atrakcji.
• Wyposażenie pokoju – niebagatelną kwestią w ustalaniu ceny za wynajem jest także wyposażenie pokoju do wynajęcia. Tam, gdzie mamy prywatną łazienkę, aneks kuchenny, dużo przestrzeni, wygodne łóżko, biurko i obszerne szafy – cena będzie wyższa niż w miejscach, gdzie np. łazienka jest współdzielona z innymi gośćmi.
• Reklama i rozpoznawalność – hotele i pensjonaty, które reklamują się w gazetach, telewizji, radiu czy Internecie będą miały wyższe ceny. Koszty reklamy są duże, a rozpoznawalność danego miejsca wpływa bezpośrednio na to, że więcej ludzi chce tam przyjeżdżać, więc właściciele mogą dyktować wyższe ceny i bez problemu znajdą gości gotowych je zapłacić.
• Udogodnienia – za dodatkowe udogodnienia też trzeba płacić. Jeśli w danym miejscu znajduje się basen do dyspozycji gości, sauna czy kręgielnia, to na pewno ceny będą wyższe. Bezpłatny dostęp do Internetu powoli staje się standardem, ale przeważnie też jest wliczony w cenę wynajmu pokoju.
• Dodatkowe usługi – pensjonaty oferujące noclegi z opcją sprzątania mają nieco wyższe ceny za noc od miejsc, w których sprzątać muszą po sobie goście. Często jednak dla własnego komfortu, warto wydać przysłowiowe kilka złotych więcej za noc, aby móc wypocząć i nie myśleć o przyziemnych sprawach takich jak codzienne sprzątanie.